И ове године је „НУШИЋ“ ФОНДАЦИЈА узела учешћа у организацији „Нушићијаде“. Организовала је промоцију књиге проф. др Рашка Јовановића: „Нушић – живот и дело“ и изложбу карикатура Предрага Кораксића – Coraxа на тему: „Нушић“.
У свом интервјуу за „Дане”, 12.09.2014. године, Предраг Кораксић Corax је рекао:„Карикатура не би требало да буде увреда, али би шамар;мора да има жаоку, да буде иронична, али никада не сме било кога да понизи.О томе увек водим рачуна…
Своје јунаке посматрам кроз кључаоницу и покушавам да на што једноставнији начин, са што мање линија, прикажем оно што видим. Зато је мој цртеж тако сведен, а та карикатура тако убојита…
Док радим, трудим се да направим нешто што ће будућем посматрачу, такозваном малом човеку помоћи да се осети надмоћно у односу на оне које цртам, а који, нажалост, одлучују о нашим судбинама.
У том смислу, можда би моје карикатуре ваљало тумачити и као неку врсту личне освете у име свих оних који, захваљујући мојим јунацима, живе животом недостојним човека.“
Предраг Кораксић Corax, рођен је 15. јуна 1933. године у Горњој Горевици код Чачка. Отац Стојан и мајка Зорка (Божић) били су учитељи. Основну школу и гимназију, завршио је у Земуну. Први сусрет са карикатуром имао је као земунски гимназијалац и члан цртачке секције професора Милана Бесарабића. Као седамнаестогодишњак је, у веома популарним хумористичко-сатиричним недељним новинама „Јеж“ објавио своју прву карикатуру. Тема је била хапшење бугарског министра и високог функционера КП-а Бугарске (Трајчета Костова), Испод цртежа скупљеног човека који седи у затворској ћелији, написао је: Бугарски министар постављен на нови положај.
Као студент треће године архитектуре у Београду, запослио се у синдикалном листу „Рад“, да би након пет година прешао у новоосноване „Вечерње новости“ и ту остао све до 1993. године. Радио је за бројне дневне листове, недељнике и магазине, као што су: “Борба”, “Наша Борба”, “Данас”, “Време”, “Демократија данас”, „Економска политика“, „Република“, „Courrier international“, стални је сарадник “Радија Слободна Европа”.
Излагао је на преко 40 самосталних изложби у земљи, али и у иностранству (по два пута у Француској, Аустрији, Норвешкој и Мађарској, по једном у Бугарској, Италији и Њујорку, три пута у Швајцарској и пет у Немачкој).
До сада је у новинама објавио преко 3700 карикатура од чега је део његовог опуса груписан објављен у књигама. Прво издање Кораксових карикатура, из периода 1990–1992, под називом „Грађански буквар“, објавила је “Република” јула 1992. године. Недељник “Време” је 1994. године објавио „Буквар за одрасле“ са 225 његових карикатура. Часопис “Република” је 1997. годин објавио нови „Грађански буквар“ који садржи 35 Цораксових цртежа. Највећи део Цораxовог опуса објављен је 2014. године у књизи његових карикатура „Трајно прошло време: хронологија 1990-2001“.
Добитник је бројних награда и признања: „Југ Гризељ” (за достигнућа у истраживачком новинарству у служби развијања пријатељства међу људима и уклањања граница међу народима), “Мића Поповић”, „Преј“, „“Душан Богавац“, „Иван Табаковић“… Носилац је Ордена “Легије части” (Légion d’honneur).
Ожењен је Браниславом (Галић) професорком енглеског, имају Татјану и Уроша.
КЛИКНИТЕ ОВДЕ и погледајте прилог TV KCN од 25.08.2015. године