повратак на архиву Активности

„ТРАГОМ НУШИЋЕВОГ НАСЛЕЂА“: НАША ФОНДАЦИЈА КУМОВАЛА БРАТИМЉЕЊУ ОСНОВНИХ ШКОЛА „ВУК КАРАЏИЋ“ И „КОЧО РАЦИН“ ИЗ СКОПЉА

09 мај, 2026
bratimljenje osnovnih skola

Наша Фондација је „Трагом Нушићевог наслеђа“, у својој мисији очувања лика и дела великог комедиографа, новинара, управника  бројних позоришта и дипломате Бранислава Нушића у региону и градовима у којима је службовао за живота, пре четиригодине иницирала сарадњу и кумовала братимљењу основних школа „Вук Караџић“ са Старог града и „Кочо Рацин“ из Скопља. Сарадња је уродила плодом и успешно се развија међусобним посетама ученика, наставника и директора школа, уз подшку матичних општина Стари град и Центар, на велико задовољство ученика, родитеља, али и управитења Фондације и иницијатора овог братимљења Небојше Нушића.  

bratimljenje osnovnih skola

Поводoм обележавања Дана планете Земље, 22. априла,  у „Вуку“ је организована ревијална манифестација „Вуково путовање светом“, на којој су као посебни гости, у посети пријатељској школи, присуствовали директорка „Рацина“ Гордана Јаневска, руководилац сектора за јавне делатности општине Центар Јагода Јанковска, наставнице Ирена Костовска и Катица Митова Христовска, као и девет ученика ове школе из Скопља.

Дан раније драге госте дочекали су директорка „Вука“ Драгана Кузмановић, представници управе школе, чланови Тима за промоцију, чланови Педагошког колегијума, ученици и њихови родитељи. Добродошлица је била по традиционалном српском обичају – са погачом и сољу, коју су гостима послужили ученик и ученница, у српској народној ношњи. На сам дан манифестације ученици из Македоније су заједно са својим другарима из „Вука“ на штанду, сликовито и маштовито представили Северну Македонију.

bratimljenje osnovnih skola

 „Ово је прва година мог мандата као директора ОШ „Вук Караџић”. Јако сам се обрадовала јер смо се побратимили са скопском основном школом. Посебно, јер сам као млад учитељ желела да имамо братску школу из бивше Југославије. Драго ми је што су то Македонци, који су нама јако блиски. Мост пријатељства, који смо изградили пре четири године траје, и све више и више га учвршћујемо. Кроз сарадњу развијамо емпатију, љубав, дружење и нешто што треба деци да остане у лепом сећању кад одрасту. Желило да та пријатељства буду вечна! Велику подршку имамо од наших локалних самоуправа, општина Стари град и Центар, које су такође братимљене”, каже  Драгана Кузмановић, директорка ОШ „Вук Караџић“ и истиче посебну захвалност иницијатору ове сарадње – „Нушић” Фондацији, што потврђује колегиница Гордана Јаневска, директорка ОШ „Кочо Рацин“ из Скопља.

bratimljenje osnovnih skola

 „Сарадња је прелепа и одлична. Пре две године ОШ „Вук Караџић“ је била наш гост на прослави Дана школе и 80. година њеног оснивања. Ми смо били на 185 година „Вука“. Презадовољни смо, посебно јер су наша деца смештена у породицама својих вршњака. Колектив, родитељи и деца су прекрасни домаћини! Видимо да су сви, а посебно наши ученици, задовољни и срећни. Сигурна сам да ће наше пријатељство да се настави. Са нама је Јагода  Јанковска, руководилац сектора за друштвене делатности општине Центар. Драго нам је да је овде и Бојан Бојић, помоћник председника општине Стари град“, оцењује сарадњу школа директорка „Рацина“ и додаје да је посебно захвална управитељу наше Фондације Небојши Нушићу, који се, како каже, „као кум братимљења, свесрдно и несебично ангажује око нас“.

bratimljenje osnovnih skola

„НУШИЋ“ Фондација се потрудила да програм трећег дана посете пријатеља из Скопља буде садржајан и занимљив, па је ученике обе школе, наставнике и директорке повела на културно-образовну и туристичку туру „Нушићевим Београдом“, осмишљену пре више година у Фондацији.

Шетњу улицама нашег главног града, поред знаменитих зграда, тргова и места који су трајно обежележила Београд за Нушићева живота, водили су управитељ Небојша Нушић и један од првих туристичких водича главног града Јоца Типолд.

bratimljenje osnovnih skola

 „Почетна тачка наше шетње је Павиљон „Цвијете Зузорић“ на Калемегдану, који је изграђен на иницијативу Бранислава Нушића, јер је препознао потребу грађанске Србије да има објекат који негује културу и уметност.

Следи посета Народној банци јер се на том месту у Улици краља Петра налазила кућа Нушића у којој је Бранислав рођен 8. октобра 1864“, појаснио је присутнима потомак свестраног Нуше.

bratimljenje osnovnih skola

Тура се наставила Кнез Михаиловом, поред бројних задужбина пословних људи и трговаца, који ову баштину завештали „Отечеству“ за неговање културе, образовања и подршку талентованим младим људима. Следила је посета кафани „Коларац“, у којој је формирано „Коло српских сестара“, са почасном председницом краљицом Маријом. Бранислав Нушић је такође у „Коларцу“ основао и фонд за прикупљање средстава за изградњу и отварање Павиљона „Цвијете Зузорић“.

bratimljenje osnovnih skola

„Застали смо у Улици 1300 каплара. Један од припадника овог школског батаљона био је и Нушићев син Бан, који је смртно страдао 1915. године, што је трајно утицало на потоњи живот великог родољуба Бранислав Нушића. Следи Српска академија наука и уметности у коју је примљен на свој 63. рођендан, иако се надао да ће то бити три године раније. Посета Књижари „Геца Кон“ је значајна, јер је Кон био издавач сабраних Нушићевих и најзначајних књижевних дела познатих српских писаца оног времена“, казује Небојша.

Шетња је даље водила до Позоришног трга, данас Трга Републике, код споменика Књазу Михаилу. На месту Народног музеја налазила се позната кафана „Дарданели“, у којој је Нушић „волео да проводи сате са пријатељима“. 

bratimljenje osnovnih skola

„Кафана је имала добру позицију са које је комедиограф и новинар Нуша проницљиво пратио како се посланици и одборници Београдске општине, пословни свет и господа из више класе понашају и кређу Кнез Михаиловом, док народ – „раја“, иде Васином улицом ка пијаци на Студенском тргу“, казује са осмехом управитељ „Нушић“ Фондације.

На овом тргу је и Позориште „Бошко Буха“, које  баштини традицију дечијег позоришта „Рода“, чији су оснивачи Нушићева ћерка Гита Предић Нушић и зет Миливој Мима Предић. Прекопута је Народно позориште у коме је Нушић био драматург и управник. Поред Народног је оближњи паркић где се налази споменик Браниславу Нушићу, што су гости и домаћини трајно овековечили заједничком фотографијом.

Мало измењена траса (која још обухвата и Хотел „Москву“ – где је Нушић био протокол мајстор вечања краља Александра и краљице Марије, касније и оснивач и председник првог српског Удружења новинара), завршена је посетама Македонском културно-информативном центру (МКИЦ) у Београду, у Македонској број 30. и у просторијама „Нушић“ Фондације.

bratimljenje osnovnih skola

Пријем у МКИЦ-у је уприличио директор проф. др Васко Шутаров, који је присутне упознао са радом и програмима центра. Путовање Београдом, шетњом кроз Македонску и Нушићеву, завршило се у Улици мајке Јевросиме 21, у седишту „Нушић“ Фондације.

Небојша Нушић је, као домаћин и управитељ Фондације, топлом добродошлицом, речју и документарним филмом „Сва лица српског дипломате Бранислава Нушића“, дочарао староградским и скопским основцима најзначајније сегменте и детаље из живота, рада и дела нашег свестраног Нушића, са посебним освртом на његове активности и функције, важне за културу и политику,  које је обављао у Скопљу, као оснивач и управник данашњег Македонског народног позоришта, као и дипломата Србије у Битољу, у прелепим градовима блиске нам Македоније.

bratimljenje osnovnih skola

Након посете, уз још једну захвалност управитељу „Нушић“ Фондације, као „куму братимљења школа“, заједничка оцена домаћина и гостију је да „кроз живот и рад Бранислалава Нушића повезујемо сва она места и градове у региону у којима је службовао доприносећи зближавању и добробити два блиска народа“.

„Доста новог смо научили о Браниславу Нушићу јер нас и он зближава на више начина. Наше генерације то знају, међутим нове треба и морају да буду више упућене. Подједнако су важна и његова литература, која је трајна, вечна и актуелна, као и други позиви којима се бавио као новинар, управник позоришта или дипломата. Надамо да ће наша деца, која су се међусобно упознала наставити дружења, сарадњу и пријатељства јер је нас оно трајно зближава“, оценила је посету „Нушић“ Фондацији и шетњу „Нушићевим Београдом“ Гордана Јаневска, директорка скопске ОШ „Кочо Рацин“.

error: Content is protected !!